UA-211890821-1 UA-211890821-1
 

The Government of Ethiopia

president s w 123.jpg

President:   

H E Sahlework Zewde

Prime Minister:    

H E Dr Abyi Ahmed

Deputy Prime Minister:    

H.E Demeke Mekonen

Tagese-Chafo-1-688x430.jpg

Speaker of the House ofPeople's Representatives:

H E Tagesse Chafo

Government

  Ethiopia is a multi-party federal democracy with legislative authority resting with the government headed by an executive prime minister and the elected House of Representatives (547 members) and the House of Federation (110 members). The Prime Minister is chosen by the party in power following multi-party democratic national and federal state elections which are held every five years. Parties can be registered at either the national or the federal state level. The President is elected by the members of the House of People's Representatives

Ethiopian PM Abiy Ahmed names new cabinet   APRIL 20, 2018

    Ethiopia’s new Prime Minister, Abiy Ahmed, named his cabinet members on 19 April as well as heads of relevant federal government organizations. PM Ahmed, who presented 16 new cabinet members for approval to the Ethiopian House of People’s Representatives, also appointed nine officials as heads of various federal government offices.

    Following the endorsement of Ahmed’s new 16 cabinet members by the parliament’ lower house unanimously, the premiere has now 29 cabinet members, of which 16 have already been appointed.

    From the incoming 16 cabinet members, 10 have been appointed for various ministerial positions, while the remaining six were reshuffled from one ministerial position to another. Some 13 of the ministers in the 29-member cabinet have remained in their previous positions.

Dr Abiy Ahmed sworn in as Prime Minister of Ethiopia  APRIL 2, 2018

   The new Prime Minister also thanked the outgoing Premier Hailemariam Desalegn for his decision to step down from his post to become part of a solution for the political instability occurred in the country and to be a model for others.

   Dr Abiy took office today as Prime Minister following an oath-taking ceremony. The outgoing Prime Minister Hailemariam and other senior officials welcomed upon his arrival office.

Hailemariam wished success for the new Prime Minister and pledged to provide his unreserved support for him.

   Prime Minister Dr Abiy on his part expressed gratitude for Hailemariam for his contribution.

Former Premier given warm farewell APRIL 25, 2018

   Former Ethiopia’s Prime Minister Hailemaraim Desalegn was given a farewell yesterday by senior government officials and diplomats, including Prime Minister Dr Abiy Ahmed.

Prime Minister Dr Abiy presented the former Premier with the country’s Highest Medal and Highest Diploma of Honor at a farewell ceremony held at the National Palace.

   During the event, Prime Minister Abiy thanked the former Premier for his contribution to the country and described him as “an academic who has a special quality that could be a model for all of us.”

“Hailemariam taught us a lot. He taught us that power should be used to serve the public, not for personal use,” he said.

The Premier further thanked former First Lady Roman Tesfaye for her contribution to the success of the former Premier Hailemariam Desalegn.

  Hailemariam said the new Premier should be given time, support, and advice for the challenges that lie ahead, instead of criticizing him.

Ethiopia parliament elects female speaker, Muferiat Kamil  APRIL 20, 2018

    Ethiopia’s parliament, the House of Peoples’ Representatives, has chosen a former Minister of Women’s, as its new speaker. She replaces Abadula Gemeda who has been in the role since 2010.

    Muferiat Kamil belongs to the Southern Ethiopia Peoples Democratic Movement (SEPDM), one of the constituent bodies of the ruling Ethiopian Peoples Revolutionary Democratic Front (EPRDF).

    In 2008, Muferiat Kamil, the new speaker became Minister of Women’s Affairs at the age of 32, at the time, the youngest appointee of the late Meles Zenawi.

    She was born in Jimma, the largest city in south-western Ethiopia. She Graduated from Haramaya University with BSc. Degree in Agriculture in 2000.

    She held different women affairs roles and from 2002 till her appointment as Public Relations Advisor to the Southern Nations, Nationalities, and Peoples’ Region (SNNPR) President in 2007.

    She worked at the EPRDF office in Addis Ababa in April 2008, then as a junior public relations officer till her appointment as Minister of Women’s Affairs.

    Both the speaker and the deputy positions will be held by women, as Shitaye Menale was appointed as her Deputy.

 

The new cabinet

 October 6, 2021 (FBC) – The House of Peoples Representatives has approved the nomination of Ministerial level cabinet members including reappointment of Demeke Mekonnen Hassen as Deputy Prime Minister and Foregin Minister.

Screenshot_20211006-130942_Facebook-750x430.jpg
H.E Demeke Mekonnen Hassen
H.E Demeke Mekonnen Hassen

Deputy Prime Minister and foreign affairs minister

H.E  Engineer Aisha Mohammed
H.E  Engineer Aisha Mohammed

Irrigation and Lowland Development Minister

H.E Melaku Alebel
H.E Melaku Alebel

Industry Minister

H.E  Ambassador Nasise Chali
H.E  Ambassador Nasise Chali

Tourism Minister

H.E  Ergoge Tesfaye (PhD)
H.E  Ergoge Tesfaye (PhD)

Women and Social Affairs Minister

H.E  Abhrham Belay (PhD)
H.E  Abhrham Belay (PhD)

Defense Minister

H.E  Engineer Habtamu Itefa Geleta
H.E  Engineer Habtamu Itefa Geleta

Water and Energy Minister

H.E  Binalf Andualem
H.E  Binalf Andualem

Peace Minister

H.E  Lake Ayalew
H.E  Lake Ayalew

Revenue Minister

H.E Fitsum Asefa (PhD)
H.E Fitsum Asefa (PhD)

Plan and Development Minister

H.E  Ahmed Shide
H.E  Ahmed Shide

Finance Minister

H.E  Professor Birhanu Nega
H.E  Professor Birhanu Nega

Education Minister

H.E  Gedewon Timotewos (PhD)
H.E  Gedewon Timotewos (PhD)

Justice Minister

H.E  Chaltu Sani Ibrahim
H.E  Chaltu Sani Ibrahim

Urban and Infrastructure Minister

H.E  Muferihat Kamil
H.E  Muferihat Kamil

Urban Development Minister

H.E  Dagmawit Moges
H.E  Dagmawit Moges

Transport and Logistics Minister

H.E  Dr. Lia Tadesse
H.E  Dr. Lia Tadesse

Health Minister

H.E  Engineer Takelle Uma Benti
H.E  Engineer Takelle Uma Benti

Mines and Petroleum Minister

H.E Oumer Hussen Oba
H.E Oumer Hussen Oba

Minister of Agriculture

H.E  Gebremeskel Chala
H.E  Gebremeskel Chala

Trade and Regional Integration Minister

H.E  Belete Mola
H.E  Belete Mola

Innovation and Technology Minister

H.E  Kejela Merdasa Tulu
H.E  Kejela Merdasa Tulu

Culture and Sports Minister

 

Government organizations responsible to the Prime Minister:

 

Office of the Prime Minister

Government Communications Service

National Bank of Ethiopia

Ethiopian Capital Market Authority

Ethiopian Investment Commission

Palace Administration

Federal Police Commission

Information Network Security Agency

National Intelligence Security Service

Financial Security Service

Institute of Artificial Intelligence

Ethiopian Communications Authority

African Leadership Excellence Academy

Republican Guard

Ethiopian National Security Council

Ethiopian Civil Service Commission

Federal Ethics and Anti-Corruption Commission

Disaster Risk Management Commission

National Reconciliation Commission

Administrative, Boundary and Identity Affairs

Institutions Responsible to National Bank of Ethiopia:

 

Public Servants Social Security Agency

Private Employees Social Security Agency

Institutions Responsible to Ministry of Work and Skills Development

 

Technical and Vocational Education & Training Institute,

Agricultural Technical & Vocational Education & Training Institute, and

Tourism Training Institute.

Institutions Responsible for Plan & Development Commission:

 

Ethiopian Statistics Service,

Policy Studies Institute and

Environmental Protection Authority.

Institutions Responsible to Ministry of Justice:

 

Civil Society Organizations Authority

Federal Prisons Administration Commission

Federal Justice & Legal Institute

Documents Registration and Authentication Service, and

Federal Tax Appeal.

The Prime Minister said the nomination puts into consideration gender, educational background, experience, efficiency, religious inclusion, and devotion of the nominees. The MPs approved the nomination of Demeke Mekonnen with two against and twelve abstainers. Accordingly,

Demeke Mekonnen Hassen – Deputy Prime Minister and foreign affairs minister

Abhrham Belay (PhD) – as Defense Minister

Ahmed Shide – as Finance Minister

Muferihat Kamil- as Urban Development Minister

Oumer Hussen Oba – as Minister of Agriculture

Engineer Aisha Mohammed – as Irrigation and Lowland Development Minister

Engineer Habtamu Itefa Geleta-as Water and Energy Minister

Professor Birhanu Nega- as Education Minister

Dagmawit Moges – as Transport and Logistics Minister

Gebremeskel Chala – as Trade and Regional Integration Minister

Melaku Alebel – as Industry Minister

Binalf Andualem – as Peace Minister

Gedewon Timotewos (PhD) – as Justice Minister

Dr. Lia Tadesse – as Health Minister

Belete Mola – as Innovation and Technology Minister

Ambassador Nasise Chali – as Tourism Minister

Lake Ayalew – as Revenue Minister

Chaltu Sani Ibrahim – as Urban and Infrastructure Minister

Engineer Takelle Uma Benti – as Mines and Petroleum Minister

Kejela Merdasa Tulu – as Culture and Sports Minister

Ergoge Tesfaye (PhD) – as Women and Social Affairs Minister

Fitsum Asefa (PhD) – as Plan and Development Minister

Prime Minister Abiy Ahmed (PhD) has appointed executives for various high-level posts.

Those with the rank of minister are:

  1. Adem Farah, Head of Democratic Systems Building Coordinating Center,

  2. Tesfaye Beljige, Government Chief Whip,

  3. Engineer Sileshi Bekele (PhD), Advisor to the Prime Minister on Trans-boundary Rivers, and Grand Ethiopian Renaissance Dam Chief Negotiator, and

  4. Legesse Tulu, Head of Government Communications Service.

In addition:

-Teferi Fikre is appointed Head of Prime Minister Office and Cabinet Affairs Minister.

-Dr. Mihret Debebe, President of African Leadership Excellence Academy; and

-Fisseha Yitagesu, Chief Executive Officer of Ethiopian Broadcasting Corporation.

Prime Minister Abiy Ahmed has appointed more officials to various high level federal positions.

New appointments include State Ministers for 22 ministerial institutions and Office of Prime Minister and two commissioners for two federal commissions.

Two appointees are drawn from contending parties; Mother Party and Freedem and Equality Party, Tirumar Abate as Plan and Development State Minister and Nebya Mohammed Works and Skills Development Ministry respectively. New appointees and their positions are listed as below:

  1. Ambassador Redwan Hussein – Political and Economic Diplomacy Affairs State Minister for Ministry of Foreign Affairs

  2. Ambassado Birtukan Ayana – Resource Management Service State Minister for Ministry of Foreign Affairs

  3. Eyob Tekalign (PhD) – Fiscal Affairs State Minister for Ministry of Finance

  4. Semerita Sewasew – Economic Cooperation Division State Minister for Ministry of Finance

  5. Ahmedin Mohammed – Construction Division State Minister for Defense Ministry

  6. Martha Luwigi – Finance Division State Minister for Ministry of Defense

  7. Melese Mekonnen (PhD) – Horticulture Development Division for Agriculture Ministry

  8. Fikru Regassa (PhD) – Livestock and Fishery Division State Minister for Agriculture Ministry

  9. Professor Eyasu Elias – Natural Resources Development Division for Ministry of Agriculture

  10. Sofia Kasa (PhD) – Agriculture and Investment Division State Minister for Ministry of Agriculture

  11. Taye Dendea – State Minister for Ministry of Peace

  12. Seyoum Mesfin – State Minister for Ministry of Peace

  13. Alemante Agidew – Legal and Justice Service Division State Minister for Ministry of Justice

  14. Fikadu Tsega – Attorney General Division State Minister for Ministry of Justice

  15. Dande Boru – Trade Link and Trade Promotion Division State Minister for Trade and Regional Integration Ministry

  16. Hassen Mohammed Mualin – Trade System and Licensing Division State Minister for Trade and Regional Integration Ministry

  17. Endalew Mekonnen – Infrastructure Quality Assurance Division State Minister for Trade and Regional Integration Ministry

  18. Shisema Gebreselassie – Infrasturcure and Resource Division State Minister for Ministry of Trade

  19. Tarekegn Bulbula – Growth and Competence Division State Minister for Ministry of Trade

  20. Baysa Bedada (PhD) – Research and Innovation Division State Minister for Innovation and Technology Ministry

  21. Huria Ali – ICT and Digital Economy Division State Minsiter for Ministry of Innovation and Technology Ministry

  22. Abrha Adugna (PhD) – Water Resource Management Division State Minister for Water and Energy Ministry

  23. Negash Waqjaw (PhD) – Water and Sanitation Division State Minister for Water and Energy Ministry

  24. Sultan Woli (PhD) – Water and Energy Ministry

  25. Fenta Dejen – Urgan Management State Minister for Urban and Infrastructure Development Ministry

  26. Henos Worku – Housing Development State Minister for Urban and Infrastructure Development Ministry

  27. Kalid Abdurahman – Infrastructure State Minister for Urban and Infrastructure Development Ministry

  28. Million Mathewos – Mines, Petroleum Development and Control State Minister for Ministry of Mines

  29. Thonas Tut – Geo Science Research State Minister for Ministry of Mines

  30. Dereje Duguma – Service and Program Division State Minister for Ministry of Helath

  31. Seharela Abdulahi – Resource Management Division State Minister for Ministry of Health

  32. Ayele Teshome – Capacity Building State Minister for Ministry of Health

  33. Samuel Kifle (PhD) – Higher Education Development Division State Minister for Ministry of Education

  34. Fanta Mandefro – General Education Development Division State Minister for Ministry of Education

  35. Kassahun Gofe – Infrastructure Division State Minister for Ministry of Transport and Logistics

  36. Bereo Hassen Bereo – Service Control Division State Minister for Ministry of Transport and Logistics

  37. Seleshi Girma – Tourism Destinations Infrastructure Division State Minister for Ministry of Tourism

  38. Selamawit Dawit – Tourism Promotion and Marketing Division State Minister for Ministry of Tourism

  39. Ayelech Eshete – Social Affairs Division State Minister for Minsitry of Women and Social Affairs Ministry

  40. Alemitu Oumed – Women and Children Affairs State Minister for Women and Social Affairs Ministry

  41. Muna Ahmed – Youth Affairs State Minister for Women and Social Affairs Ministry

  42. Tesfaye Tulu – Tax System Division State Minister for Ministry of Revenue

  43. Meseret Meskele – Tax Operation Division State Minister for Ministry of Revenue

  44. Tirumar Abate – Monitoring and Evaluation State Minister for Ministry of Plan and Development Ministry

  45. Nemera Mamo (PhD) – Plan Statistics and Policy Division State Minister for Ministry of Plan and Development Ministry

  46. Beker Shale (PhD) – Technical Vocational Division State Minister for Ministry of Works and Skills

  47. Asegid Getachew – Labor Affairs State Minister for Ministry of Works and Skills

  48. Nigusu Tilahun – Works, Labor Deployment and Market Division State Minister for Ministry of Works and Skills

  49. Nebya Mohammed – Advisor State Minister for Ministry of Works and Skills

  50. Endrias Geta (PhD) – Lowland Areas Research and Development Division State Minister for Ministry of Irrigation and Lowland Areas Development Ministry

  51. Birhanu Lenjiso (PhD) – Irrigation Development Project Division State Minister for Ministry of Irrigation and Lowland Areas Development Ministry

  52. Worknesh Biru – Culture and Languages Development Division State Minister for Culture and Sports Minister

  53. Nefisa Almahadi – Arts, Aesthetics and Innovation Development State Minister for Ministry of Culture and Sports

  54. Ambassador Mesfin Cherinet – Sports Development State Minister for Ministry of Culture and Sports

  55. Tesfaye Daba – Cabinet Affairs State Minister for Office of Prime Minister

  56. Alemtsehay Pawlos – Services and Good governance Follow-up State Minister for Office of Prime Minister

  57. Worku Guangul – National Projects Follow Up State Minister for Office of Prime Minister

  58. Kebede Desisa – State Minister for Government Communications Service

  59. Selamawit Kassa – State Minister for Government Communications

  60. Samuel Urkato (PhD) – Commissioner for Federal Ethics and Anti-Corruption Commission

  61. Mekuria Haile (PhD) – Commissioner for Civil Service Commission

Home        Daily News        History     Regional States       Government     Investment        Tourism      Agriculture     Economy     Health     Education          International Communities         Africa          IGAD            Addis Ababa City          Entertainment          Arts and Galleries                Ethio Music             Global Music           Magazine      Ethiopian Art         Diaspora        Contact Us  

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Twitter
 
UA-211890821-1